Yoksa Suyumuz Yok mu Oluyor? Tasarruf Edebilirmiyiz? Lütfen Bu Haberi Okuyalım !!!

SU TASARRUFU ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YAPMAMIZ GEREKEN BİR GÖREVDİR.

Değerli Sakinlerimiz,

Dünyada, ülkemizde ve şehrimiz İstanbul’ daki   su sıkıntısını azaltmak icin herkesin duyarlı olması gerekmektedir.

Kompleksimizin günlük su harcaması 272 m3 civarındadır. Konutlar bölümü günde ortalama 160 m3, ticari alanlar 88 m3 , site ve konutların ortak alanları ise 24 m3 su kullanmaktadır. Bu hale göre konut blokların dairelerinin her birinin ortalama günlük su tüketimi 0,58 m3 olarak gerçekleşmektedir. Yani ortalama her bağımsız bölüm dairemiz günde ortalama yarım tondan fazla su kullanmaktadır.

Kompleksimizin iki bölümden oluşan toplam 1000 m3’lük su deposu bulunmaktadır. İlk bölümün 250 m3 bölümü yangın suyu rezervi olarak kullanılmakta olup komplekse bu seviyeden su sağlayamamaktayız. Kalan 250 m3 bölümü ham su deposu olarak kullanılmakta olup , ikinci 500 m3 lük bölümün ise işlenmiş su olarak depolanmasına dikkat etmekteyiz.

Bu durumda herhangi bir su kesintisi durumunda ancak 66 saatlik su rezervimiz bulunmaktadır. Maalesef bu süre 3 güne yakın bir süredir. Teknik olarak daha fazla su depolama gibi bir olanağımız bulunmamaktadır.

Ancak günde İSKİ normal şartlar altında suyu serbest bıraktığında su sistemimiz günde 700 metreküp suyu depolama olanağına sahiptir.

Bununla beraber Teknik Şefliğimiz ile “herhangi bir su kesintisi yaşanması durumunda”  sırası ile yakın , uzak ve şehir dışından tankerle su getirilmesi için gerekli girişimler yapılmış olup, bu konuda sakinlerimizin su sıkıntısı çekmemesi için önlemler alınmıştır.

Önümüzdeki günlerde SU KONUSUNDA oldukça büyük bir kısıntıya gidileceği ortaya çıkmıştır. Bu kısıntının kısa sürmesi için tüm vatandaşlarca alınması gereken bazı önlemleri sizlerin bilgisine sunmak isteriz. Bununla beraber sakinlerimizin bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlileri sırası ile;

4 kişilik bir aile için ;

·          Tüm musluklarınızı yeniden kontrol ettirir misiniz ! Özellikle boşa akan klozet musluğu tasarruf düşmanıdır. Her saniye bir damla su kaçıran bir musluk YILDA 1 TON SUYU BOŞA HARCIYOR.
·          Klozeti kullanırken mümkün olduğunca az su harcamak gerekir. Örneğin, klozet semerinin içine 1 kg lık su şişesi koyulması ile her klozetin çalıştırılmasında 1 lt lik suyun tasarrufu sağlanmaktadır.
·          Lavabo kullanırken musluklar gereksizce açık bırakılmamalıdır. YILDA 18 TON SU KURTARILIYOR.
·          Banyo sırasında duş süresini 1 dakikalık  KISALTMA İLE YILDA 18 TON SU KURTARILIYOR.
·          Bulaşıklarımızın elde yıkanması yerine, biriktirip makinede yıkanması ile YILDA 20-30 TON SU KAZANILIYOR.
·          Diş fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapatmak ile boşa giden YILDA 12 TON SUYU KURTARABİLİRİZ.

Yukarıdaki uyarılar ile önce kompleksimize büyük fayda sağlayacağınız gibi gereken duyarlılığı göstereceğinizi umut ederek sizlere sağlık ve huzur dolu günler diliyoruz.

Aşağıda Tema Vakfının Su Kullanımı ve Tasarrufu Konusunda Harika Bir Çalışmasını Bulabilirsiniz.
Tema Vakfı’na duyarlılıkları sebebi ile Türk Vatandaşları adına teşekkür ederiz.
Okunma Sayısı: 775   |   Güncelleme Tarihi: 31.05.2018    Sayfayı Yazdır

Tüm hakları saklıdır © 2018
web.tasarim.namikerdemkaya.com